Dom objęty ochroną konserwatora zabytków. Czy warto taki kupić?

Dom objęty ochroną konserwatora zabytków. Czy warto taki kupić?

Nieruchomość na sprzedaż, objęta ochroną konserwatora zabytków, to oferta, która nie zdarza się zbyt często, jednak i takie oferty się pojawiają zarówno w biurach nieruchomości, jak i w ogłoszeniach w Internecie i poza nim. Czy taka nieruchomość jest warta uwagi? Czy ochrona konserwatora zabytków to problem czy zaleta danej nieruchomości? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Ochrona konserwatora zabytków jest niewątpliwie zaletą i wadą nieruchomości. Wiele zależy od tego jak na to spojrzymy i jakie plany mamy co do nieruchomości. Jeśli w planach mamy bardzo duże przeróbki nieruchomości, adaptacje do nietypowych celów, wymagające wielu zmian, nieruchomość objętą ochroną konserwatora zabytków od razu lepiej sobie odpuścić. Konserwator zabytków bowiem na wiele zmian może się nie zgodzić. Jeśli zaś nie planujemy takich zmian, nieruchomość objęta ochroną konserwatora zabytków może być bardzo dobrym wyborem.

Ciekawa nieruchomość

Biorąc pod uwagę wygląd nieruchomości, każda nieruchomość sprzed lat na pewno jest warta zakupu. Zaprojektowana i zbudowana przed laty, wyróżnia się stylem sprzed lat, budzi zaciekawienie, zachwyca. Jeśli jest objęta ochroną konserwatora zabytków, to jest nieruchomością z ciekawą historią, oryginalnym wyglądem, charakterystycznym dla obiektów wybudowanych w określonym czasie. Kupując taką nieruchomość, nabywa się kawałek historii. Wchodzi się w posiadanie nieruchomości, która jest jedyna w swoim rodzaju. Taka nieruchomość to miejsce niebanalne i ponadczasowe. Czy fakt ochrony konserwatora zabytków jest w tym momencie czymś złym? W zasadzie nie. Ochrona konserwatora zabytków ma na celu między innymi jeden cel. Konserwator zabytków będzie pilnować, by nieruchomość w danym stanie była zachowana jak najdłużej. Może wydawać nakazy i zakazy, może też właścicielowi pomóc, by mógł on zachować swoją nieruchomość w jak najlepszym stanie. Wiele zależy od konkretnej sytuacji.

Objęcie nieruchomości ochroną konserwatora zabytków może mieć wiele plusów. Nieruchomość objęta ochroną to nieruchomość, na którą można otrzymać dofinansowanie do remontu czy inne formy wsparcia. Zawsze będzie przez władze lepiej traktowana niż każda inna nieruchomość. Warto jednak nadmienić, że status obiektu chronionego przez konserwatora zabytków to również minusy. Właściwie na każdą poważniejszą pracę wykonywaną na terenie nieruchomości, konieczna musi być zgoda konserwatora zabytków. Zakres prac i koszt jest też często dużo większy niż koszt prac remontowych przy innych nieruchomościach.

Konieczność uzyskania zgody na prace to jednak nie jedyny minus. Innym, nie mniej istotnym, jest obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie dobrym. Konserwator może nakazać wykonanie prac remontowych, a za nie zastosowanie się do jego wymogów grożą kary. Oczywiście w takiej nieruchomości nie ma mowy o pracach wykonywanych przez osoby nie związane z branżą budowlaną. Takie działania mogą przyczynić się do pogorszenia stanu nieruchomości i do problemów dla właściciela. Nawet zwarcie w gniazdku elektrycznym, które spowoduje pożar, może doprowadzić do pogorszenia stanu nieruchomości, a właściciela nieruchomości na ławę oskarżonych. Wystarczy, że dowiedzione mu będzie, że gniazdko naprawiała osoba bez uprawnień.

Podsumowując

Stary dworek czy urokliwy dom sprzed lat to marzenie wielu z nas. Nadzór konserwatorski nad takim obiektem może być jednak pewnym problemem. Jeśli akceptujemy taką sytuację, zakup takiej nieruchomości jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy damy radę utrzymać nieruchomość w stanie oczekiwanym przez konserwatora zabytków, nad zakupem należy się po prostu bardzo zastanowić.

Dodaj komentarz