Domowe remonty-bądź przygotowany na wszystko

Dla wielu osób sama myśl o zbliżającym się remoncie może być stresująca. Dzieje się tak nie bez przyczyny bo remonty wprowadzają dusze zamieszanie w codzienne życie, powodują utrudnienia a ponadto zwykle kosztują i trwają więcej niż pierwotnie zakładamy. Zanim więc rozpoczniemy kolejny remont powinniśmy poczynić działania zapobiegawcze, dzięki którym przebiegnie on sprawnie.

Trudności z dopasowaniem terminów prac

Gdy remont w całości wykonujemy samodzielnie jest nieco prościej, bo nie jesteśmy zależni od wykonawców a jedynie od dostaw towarów czy dostępu do narzędzi. Zdecydowana większość osób wykonuje remonty systemem mieszanym a więc samodzielnie przeprowadza prace prostsze takie jak malowanie czy skręcanie mebli natomiast zleca na zewnątrz zadania specjalistyczne jak chociażby położenie instalacji hydraulicznej czy elektrycznej. W tym momencie zaczynają się schody, bo z jednej strony prace muszą odbywać się w określonej kolejności i nie da się przeskoczyć pewnych etapów a z drugiej strony każdy ekipa ma swoje zobowiązania i trzeba czekać na wolny termin. Nieco łatwiej jest gdy zatrudniamy jedną ekipę remontową do wszystkiego, jednak nie zawsze tak się da. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy w naszym mieszkaniu stworzyć wylewki z pomocą specjalistycznej ekipy. Zanim jednak to zrobimy musi być rozłożone ogrzewanie podłogowe i tu potrzebny jest hydraulik. Jeśli fachowiec od ogrzewania będzie się spóźniał z przyjściem to i umówiony termin wylewek jest zagrożony. Z kolei po wylewkach pewien czas trzeba odczekać i warto na ten okres mieć zadania zastępcze. Można chociażby udać się do marketów budowlanych i zrobić zakupy.

Remont kosztuje więcej niż zakładano

Bardzo często już po kilku dniach remontu okazuje się, że znacznie przekroczy on przewidziany budżet. Zastanówmy się więc kiedy tak się dzieje. Przede wszystkim winny jest brak dobrego planowania. Wiele osób dopiero w trakcie prac zdaje sobie sprawę, że warto wymienić karnisz, dodać kolejny typ oświetlenia czy wymienić wewnętrzne parapety. Wiele nieporozumień wynika także z braku podpisywania umowy z wykonawcami. Taka umowa powinna być na piśmie i zawierać szczegółowy wykaz prac wraz z cenami. Unikamy wtedy sytuacji, gdy fachowcy przy finalizacji życzą sobie dopłat a to za gniazdka a to za listwy czy inne elementy których nie było w umowie.
Każdy, kto przeprowadza remont musi być też świadomy, że zawsze mogą wystąpić koszty nieprzewidziane. Być może po rozkuciu płytek okaże się że trzeba wymienić część instalacji. Innym razem po usunięciu obecnej podłogi okazać się może, że konieczne będzie wykonanie nowych warstw. Wreszcie podczas prac zdarzają się straty, uszkodzenia i pomyłki. Mogą pęknąć płytki albo okaże się, że kupiliśmy zły rodzaj gruntu.

Dodaj komentarz