Mieszkanie – kupić czy nająć?

Współcześnie na rynku nieruchomości osoba poszukująca lokum znajduje się w sytuacji dużego wyboru. W większości dużych ośrodków miejskich możemy przebierać w ofertach lokali znajdujących się w centrum, jak i tych oddalonych od środka aglomeracji. Jednocześnie, w zależności od potrzeb i możliwości możemy zdecydować się na zakup mieszkania bądź jego najem, a decyzja zależeć może od kilku czynników.

Zakup mieszkania

Jeśli zdecydujemy się na zakup lokalu mieszkalnego, to będziemy nim w pełni dysponować. W granicach przewidzianych prawem (także budowlanym) możemy zrobić z lokalem co tylko chcemy – począwszy od remontu czy wykończenia, by nadać lokalowi pożądany wystrój, a skończywszy na zmianie układu pomieszczeń, jeśli pozwolą na to warunki techniczne. Jednak nie to jest najważniejszą korzyścią z posiadania własnego lokalu. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że kupując lokal mamy bezpieczna sytuację mieszkaniową – jeśli sami korzystamy z zakupu do zaspokajania podstawowych potrzeb społecznych. Ulokowaliśmy kapitał w jednej z najbezpieczniejszych dostępnych na rynku lokat, a jeśli zakupu dokonaliśmy na kredyt – wtedy wpłaty dokonywane co miesiąc idą na naszą nieruchomość, która pozostanie w naszym posiadaniu na zawsze, pod warunkiem regulowania opłat czynszowych i związanych z mediami (min. woda, prąd, ogrzewanie).

Najem lokalu

Biorąc pod uwagę nasze życiowe plany oraz możliwości finansowe możemy zdecydować się na najem mieszkania od osoby prywatnej, czy firmy specjalizującej się w tego rodzaju usługach. O ile ta druga możliwość na razie spotykana jest tylko w największych miastach, o tyle najem od prywatnego właściciela jest powszechny. Najczęściej decydują się na niego osoby, które nie przewidują dłuższego pozostania w miejscu czasowego zamieszkania jak studenci czy pracownicy kontraktowi. Jednak ten sposób zapewnienia sobie dachu nad głową dotyczy także osób, które w swojej obecnej sytuacji nie są w stanie pozwolić sobie na lokum na własność. Najem lokalu pozwoli nam na większą potencjalną mobilność – przy odpowiednio skonstruowanej umowie możemy lokal zwolnić z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, co w przypadku relokacji do innej miejscowości (na przykład przy zmianie miejsca pracy) jest korzystnym rozwiązaniem.

Zalety i wady rozwiązań

Niewątpliwie najem lokalu mieszkalnego pozwala nam na stosunkowo szybką korektę wyboru w przypadku konieczności zmiany miejsca zamieszkania, czy choćby niezadowolenia ze zbyt długich dojazdów do pracy. Pozwala na relatywnie dużą elastyczność i nie przywiązuje nas na lata do jednego miejsca. Wybór takiego rozwiązania powoduje jednak, że kwoty za najem wpłacane na rzecz wynajmującego stają się naszym kosztem. Pieniądze te nie zostaną ulokowane w naszej nieruchomości, jak w przypadku zakupu mieszkania. Dodatkowo – wynajmujący będzie miał prawo wypowiedzieć nam umowę i zmusić nas w ten sposób do poszukiwania innego miejsca zamieszkania. Kupno powoduje, że każda kolejna rata kredytu (jeśli był konieczny) zbliża nas do dnia, kiedy nieruchomość będzie już w pełni spłacona i będzie naszą wyłączną własnością. Jednak takie rozwiązanie powoduje, że ewentualna relokacja staje się utrudniona. Konieczna dla wielu w takim wypadku sprzedaż lokalu może być czasochłonna. Mimo tego osoby, które centrum swoich interesów życiowych związały z jedną, wybrana miejscowością na ogół decydują się na zakup własnego mieszkania, chwaląc sobie stabilizację i pewność takiego rozwiązania.

Decydując o wyborze pomiędzy najmem a zakupem nieruchomości, prócz oczywistych względów finansowych powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak przyszła mobilność, stabilizacja, elastyczność czy pewność zakwaterowania – i pod tym kątem rozważyć to, w jaki sposób zdecydujemy się mieszkać.

Dodaj komentarz