Szukamy mieszkania do wynajęcia

Ustal kwotę wyjściową za jaką szukasz lokalu. Ustal na ile Cię stać, by płacić co miesiąc za najem. Do tego oczywiście trzeba będzie doliczyć rachunki za zużyte media. Przeglądając ogłoszenia badaj koniecznie, czy cena wynajmu zawiera już czynsz czy będzie on naliczany dodatkowo. Piszę o tym, ponieważ ostatnio modne stało się wpisywanie ceny najmu bez takiej informacji. Wchodzisz, klikasz (oczywiście podbijasz pozycje takiej stronie) a w środku widzisz koszt dodatkowy 600zł. Pfff!

Nie jest tajemnicą dla osób, które siedzą w temacie że wynajemki najlepiej szukać na portalach internetowych. Przejrzyj lokalne strony z ogłoszeniami lub większe portale typu Gumtree, Olx, Allegro itp. Możesz pokusić się o kupno lokalnej gazety jeśli posiada rubrykę lub poszukaj na stronach gminnych – tam też bywają takie ogłoszenia na przykład na forum. Jeśli masz więcej środków i lubisz wygodę to możesz udać się do dobrej agencji nieruchomości. Tutaj zaznaczam jednak, żeby takową najpierw prześwietlić. Po czym poznasz firmę krzak? Zaprosi Cię do biura, podpisze umowę i z góry zainkasuje pieniądze. Oczywiście usługę zrealizuje, bo otrzymasz adres najmu zgodnie z obowiązującym zapisem umowy. Rozumiesz? Gra słów – otrzymasz oferty z bazy agencji – a że nie będzie tam czego najmować lub będzie to już nieaktualne… to nie wina agencji przecież. Profesjonalna agencja nieruchomości zaproponuje umowę na procent od kwoty najmu dopiero po podpisaniu umowy najmu z właścicielem ? Jest to bardzo dobra opcja, jeśli nie masz czasu szukać samemu, a masz wymagania. Wymaganiem w dzisiejszych czasach jest rodzina z dziećmi, pies, kot, czy po prostu komfort (uchm, komfort to dzisiaj wyjątkowe wymogi ale o tym poniżej).

Dobrym sposobem jest (sprawdza się, o tak!) poszukanie w katolickich pismakach, wywieszenie ogłoszenia przy kościele. Starsi ludzie mają często fajne warunki, są samotni a ich dzieci mieszkają za granicą. Mają całkiem spoko mieszkania w najem i nie za wygórowaną cenę. Ostrzegam jednak osoby dzieciate lub zwierzate. Niekoniecznie będziecie targetem tych osób.

Jeszcze jeden sposób; jeśli lubisz jakąś okolicę warto udać się do okolicznych spółdzielni, wspólnot, marketów, przychodni zdrowia. Często wiszą tam ogłoszenia ale możesz też pozostawić swoje – że szukasz czegoś w tej okolicy.

Umowa najmu niejedno ma oblicze

Na początek warto rozeznać się w przepisach i poznać triki, jakie niektórzy najmujący stosują w zapisach umowy najmu. Poproś o kopię umowy wcześniej i sprawdź, czy wszystkie zapisy w niej rozumiesz, czy Ci odpowiadają. Czy dają Ci możliwość wypowiedzenia umowy wcześniej lub poproś o taki zapis, by w razie „okoliczności” móc podjąć taki krok. Z reguły umowę można wypowiedzieć z 30 dniowym wyprzedzeniem. Taki zapis umożliwi Ci bez uszczerbku na zdrowiu zwiać gdzie pieprz rośnie, jeśli w mieszkaniu po dwóch dobach zastaniesz karaluchy, a sąsiedzi okażą się menelami tudzież kochają całonocne orgie przy otwartych oknach ? Właściciel jeśli uczciwy i mieszkanie zna nie będzie robił problemów. Ale Twoim zadaniem jest zabezpieczenie swojego interesu i określenie co do szczegółów warunków i okresu wypowiedzenia. Zanim to jednak nastąpi, jeszcze w dniu odebrania kluczy koniecznie sporządź z właścicielem protokół z odebrania mieszkania.

Zapisz w nim dla każdego pomieszczenia oddzielnie co się w nim znajduje, w jakim stanie są ściany, podłogi, okna. Wylistuj koniecznie każdą rysę, pęknięcie w toalecie, w kuchni, zarysowanie na lodówce czy kuchence. Poodrywane listwy od ścian, brud i całą resztę okoliczności jakie zastaniesz. Nawet jeśli nie lubisz tutaj koniecznie bądź perfekcyjnie drobiazgowy. Wiesz po co to wszystko? W momencie wyprowadzki Twoja kaucja jest pod ochroną… właściciel mieszkania nie wytknie Ci pociętego blatu w kuchni czy popękanych płytek w kabinie prysznicowej. Tak… niestety na rynku trafiają się tacy oszuści wyłudzając pieniądze od mało czujnych osób. Bardzo często spotykanym trikiem jest także wymóg odświeżenia mieszkania przed wyprowadzką – czytaj wprowadzasz się do mieszkania z brudnymi ścianami ale nie ma tego w protokole. W umowie natomiast masz jasny zapis – odmalować na swój koszt. Czyli szykuj cztery stówki na farby i inne akcesoria, by odmalować mieszkanie po poprzednim najemcy.

Co to jest rzeczywisty koszt mieszkania? Teraz powrót do kosztów.

W tym punkcie przechodzimy do konkretów. Złapałeś za słuchawkę i już jedziesz obejrzeć lokum? Poczekaj, przyjrzyj się uważnie kilku kwestiom żeby później nie było zdziwka.

Po ustaleniu kwoty jaką będziesz miał co miesiąc na koszty najmu i rachunków powinieneś jeszcze pomyśleć o innych potrzebach. Masz auto? Rozeznaj się, czy w wybranym lokum będzie gdzie parkować. Jeśli już oglądasz mieszkanie zapytaj właściciela o te kwestie. Osobiście lubię jeszcze zostać na miejscu i podpytać przypadkowych ludzi i sąsiadów co się dzieje na osiedlu ?

A teraz uważaj na miny!

Mina numer 1

Bardzo często dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że nie ma gdzie zostawić auta. Parkujesz gdzie popadnie jak inni sąsiedzi, a na drugi dzień mandat. Zabawnie też bywa, jeśli musisz popylać do samochodu po 2km bo bliżej po prostu nie ma miejsca. Ratunkiem może okazać się okoliczny parking, bo biznesmeni trafiają w potrzeby mieszkańców ale będzie to dodatkowy, miesięczny koszt do najmu. Miesięczny koszt miejsca parkingowego to średnio 100-120zł. Zależy od lokalizacji.

Mina numer 2

Po pierwszym miesiącu najmu okazuje się, że do kosztu samego wynajmu dochodzą koszty śmieci, wody, gazu, ścieków oraz… koszty przyłączy i inne, które właściciele mieszkań bardzo chętnie przerzucają na wynajmujących. Coraz częściej spotykana praktyka. A Ty płać! Ja takie zdziwko miałam… całościowy koszt najmu wyszedł wtedy porównywalny co w śródmieściu w Warszawie. A wyprowadziłam się do 2 strefy celem obniżenia kosztów. Fajnie?

Czyli prosisz właściciela mieszkania o informację za co płacisz w szczegółach i na umowie. Czy tylko za zużycie wody w metrach sześciennych, za zużyty gaz czy do tego dojdą jeszcze koszty eksploatacyjne, koszty do wspólnoty/spółdzielni na fundusz remontowy bo przecież korzystasz z klatki i Pani sprzątająca zamiata co dzień podłogę. Pytasz o ogrzewanie – czy dojdzie koszt, czy też będzie w czynszu który właściciel odprowadza. Pytasz i prosisz o zapis kto ponosi koszta przyłączy. Warto się także rozeznać ile wynosi koszt ścieków. W gminach wiejskich, jest jak w domach. Koszt wody za metr sześcienny jest ludzki ale odprowadzenie tego metra to już 3x więcej! Przy czteroosobowej rodzinie, pralce piorącej co drugi dzień koszt wody może dojść do kwoty 300-400zł. Wszystkiemu winna cena odprowadzania ścieków.

O jakie zdziwienie mnie dopadło, kiedy okazało się że w mieszkaniu muszę napalić sama. Ha ha! Czyli przez więcej niż 6 miesięcy w roku koszt mieszkania wzrasta do około 350zł! Ale frajerka! Wyrzucałam sobie… I do tego doszła płatność za ścieki/szambo! Mieszkam do cholery w bloku, zużywam wody za 40zł a 120zł muszę co miesiąc dopłacić za szambo! Czyli koszt mieszkania wzrasta, a w miesiącach zimnych jest to więcej o prawie 400zł.

Czyli robisz jak uważasz – pytasz, płacisz ale z góry wiesz za co i ile. Nie pytasz, zdziwko! Zostaw komentarz i pośmiejemy się razem z bycia rozdziawionym ?

Mina numer 3

W lecie 35 stopni, zimą lód na podłogach. Koniecznie porozmawiaj ze starym właścicielem, jeśli się uda albo najbliższymi sąsiadami jak pracuje blok. Piszę serio. Moje ostatnie mieszkanie niby ocieplone i elegancko odpicowane było kompletnie spierdzielone przez fachowców i niestety. W lecie upał – trzeba było dokupić klimę (dodatkowe koszty klimy 1200zł + energia) a zimą… no cóż. Ciepło utrzymywało się co najwyżej 30 minut i temperatura spadała porównywalnie do tej, co za oknem. I nie była to wina okien. Patrząc na ten problem należy zwrócić uwagę od której strony usytuowane jest mieszkanie. Jeśli od południa to bądź pewien, że przez cały dzień będzie walić słońce. Jeśli od północy na pewno będzie chłodniej w lecie. Jeśli mieszkanie jest na parterze, a nie ma piwnicy prawie na pewno odmarzną Ci stopy zimą. Zwróć też uwagę czy ktoś mieszka pod tym lokum, czy mieszkanie jest szczytowe. To są także ważne wyznaczniki eksploatacji. Wiadomo, że jak na dole ktoś mieszka i grzeje, to ciepło idzie w górę.

Wiem, że czasem nie ma co marudzić ale po paru tygodniach upału lub mrozu (w zależności od pory roku) i paru miesiącach większych rachunków można zmienić zdanie… a już na pewno, jak kibel zimny niczym wychodek, a dzieciak ciąga gila…

Mina numer 4

Po zmroku mieszkanie zaczyna tętnić swoim życiem!
O taaaaak! Zdarzało się i to najczęściej we wielkich blokowiskach gdzie zsyp śmietnikowy był w klatce, że po mieszkaniu zasuwały karaluchy, prusaki i innej maści robale mogące przyprawić o zawał serca. Siedzisz sobie zrelaksowany, sięgasz po kanapkę dostrzegając że ktoś już się nią raczy wesoło połyskując różkami w Twoim kierunku. Bleee! Albo o! Wchodzisz do kuchni sięgając z lodówki schłodzone piwko, zapalasz światło i nagle Twoim oczom ukazuje się pryskająca w zakamarki horda robali. O nie!

Dobrym sposobem, aby nie wejść na taką minę jest podpytanie samego właściciela o robale. Oczywiście ten niekoniecznie może być zainteresowany uświadomieniem Ciebie ale sąsiedzi będą bardziej pomocni.

Jeśli już okaże się, że w mieszkaniu jest taki problem negocjuj z właścicielem niższa cenę najmu (odrobaczanie całkiem skuteczne zafundujesz sobie sam), a jeśli nie będzie chciał to chociaż niech zafunduje raz w roku fachowca, który spryska mieszkanie odpowiednim środkiem.

Możesz też umówić się z właścicielem na odwiedziny mieszkania wieczorem. Przyjedź wcześniej by upewnić się, że wejdziecie razem i obserwuj otoczenie po zapaleniu świateł. Jeśli uznasz, że pan zbywca jest jakoś podejrzanie nerwowyna pewno wie o jakimś smrodzie.

Mina numer 5
Hałas. Wyprowadzasz się na zielone, ciche osiedle. Idealne warunki do pracy, nauki… do czasu aż przyjdzie wiosna. Wiosna ukazuje prawdziwe realia osiedla. Pod Twoim oknem dzieciaki urządzają sobie boisko do gry od rana do nocy nieskrępowanie dając upust swoim emocjom i energii. No tak, jakoś tak nie było placu zabaw w pobliżu ani boiska no to sobie jakoś dzieci muszą radzić. Tylko dlaczego pod moim oknem? Powiedz mamusi, czy nie może zabrać dziecka na plac zabaw to wygryzie Ci tętnicę. Jeśli więc zależy Ci na ciszy i spokoju zwróć uwagę na ten aspekt. To samo jeśli pod oknem są ławki. Prawie na pewno w okresie wiosenno letnim będą tam imprezy po zmroku ? Od podobnej strony pokochasz też na pewno sąsiadów z pobliskiego domku jeśli osiedle jest łączone (bloki + domy). Pokochasz te wieczorne grille, inteligentne rozmowy na poziomie zakrapiane %… Poranne koszenie trawy i wyjące psy – o psach będzie niżej.

Może zapytać sąsiadów obok czy w bloku jest cisza… zwłaszcza w tym na przeciwko, jeśli okna wychodzą na inny budynek. Nie jest też pocieszające, jeśli pod oknami biegnie ulica. W zależności od miejsca zamieszkania możesz spodziewać się zwiększonego ruchu, spalin, korka w godzinach szczytu. Trąbienie, trzaskanie drzwiami jeśli jest też parking na chodniku. Wyjące dzieci, zestresowani rodzice ciągnący malucha raniutko do przedszkola… i popołudniu to samo. I tak co dzień. O! A znasz to? Padasz na twarz, cisza w końcu zapadła i nagle…. Łiiijooooo, łiiiiijoooooo, łiiiijooooo iu iu iu iu napitala tak, że łeb rozsadza i nikt się nie chce przyznać, że to jego auto wyje? To jest właśnie urok mieszkania obok zaparkowanych samochodów.

Bardzo dokuczliwe jest jeśli pod oknami znajdują się pojemniki na śmieci, zwłaszcza te do segregowania. Możesz być pewien, że w nocy obudzi Cię trzask tłuczonych butelek, bo ludzie nie zwracają uwagi na ciszę nocną (nie wiem, czy to taka naleciałość nasza narodowa czy zwykłe prostactwo jednak?). Wyrzucają takie śmieci cała dobę bez zbędnej krępacji a Ty? No cóż… Poduszka na głowę i szukaj ciszy. Oczywiście spodziewaj się co dwa dni śmieciary, która będzie opróżniać kontenery. Pokochasz ten zapach i samo pierdut! Kiedy stłuczka poleci na przyczepę. Super pobudka dla dużego i dla dziecka – jeśli ma właśnie porę spania.

Z tematyki hałasu kocham jeszcze dwa. Płaczące całą noc dzieci, jakby je ktoś żarem przypalał i wyjące po 20 godzin psy pozostawione same sobie… nie ważne czy w mieszkaniu czy w domach kiedy pancio jedzie do pracy lub na rozrywkę. Z pomocą przyjdą pewnie sąsiedzi albo usłyszysz od razu, że coś nie gra podczas oglądania lokum. Zdarzyło się, że przez okrągły rok słuchaliśmy przeraźliwie wyjącego i szczekającego dobermana, który ujadał dwa piętra niżej. Rozgłoszenie muzyki niewiele dawało ale też ile można siedzieć i słuchać głośno muzy? To był problem. Albo husky którego pozostawiali samego na podwórku przez okres lata. Całe noce jak z wilkami w puszczy! Faktycznie płacz małego dziecka za ścianą może być jednak sonatą Vivaldiego ?

Mina numer 6

Dojazd. Jeśli szukasz mieszkania byle gdzie ok. Osoby bardziej ogarnięte zwracają uwagę na dojazd ZTM ale… jeśli z jakiegoś powodu nie pomyślałeś o tym to możesz mieć kłopot. Zdarza się, że autobus dzienny i nocny jeździ o takich porach że nie ma opcji zdążyć do pracy. Najczęściej kierowcy przyjeżdżają wcześniej i nie patrzą na rozkład. Pół biedy jeśli masz w pobliżu przystanek… ale jeśli okaże się, że musisz do niego dojść 3km bo i tak bywa? Sprawdź to. Zawsze jest też ryzyko, że auto akurat tego dnia nie odpaliło.

Mina numer 7

Sklep. Być może nie jest to mina, która wyrwie od razu ręce i nogi ale brak sklepu w okolicy bywa bardzo upierdliwy. Jedna sprawa mały, prywatny sklepik druga natomiast większy market gdzie zrobisz duże zakupy raz w tygodniu. Ja lubię mieć możliwość zejścia na dół by kupić świeże bułki czy wędlinę. Nie wyobrażam sobie jechać kilka kilometrów po takie drobne zakupy każdego dnia. Rozważ co pasuje Tobie.

Ostatnia mina 8 (chyba), bo bardziej upierdliwych rzeczy niż te powyżej, nie kojarzę.

Ohyd sąsiad. Ha ha! Odkręcasz wodę w kuchni, spłukujesz wodę w łazience… włączasz radio i idziesz robić kanapkę i słyszysz, jak ktoś wali po rurach. Za chwilę dzwoni właściciel z ochrzanem co Ty tam wyprawiasz, że Pani Kazia się skarży?! Oj tak. Starsze osoby w moim odczuciu powinny mieć jak w Norwegii własne kolonie. Tam własne zasady, ciszę i spokój. A młodość niech się toczy swoim prawem.

Albo… ledwo co zamknąłeś oczy a sufit już tańczy. Sąsiedzi na górze robią tup, tup, tup. Pytaj właściciela powinien wiedzieć. Zostań na klatce, posłuchaj. Przyjedź innym razem i obczaj teren. Obgadaj sprawę z wchodzącymi ludźmi najlepiej młodymi – oni zazwyczaj będą mieli z takimi osobami na bakier.

I na koniec takie krótkie info. Pewnie nie jeden posądziłby mnie o zadzieranie nosa i wymagania z kosmosu ale biorąc pod uwagę uwarunkowania wiekowe, rodzinę, pracę w domu to powyższe „niuanse” mają dość duże znaczenie. Jeśli jesteś młodym człowiekiem, który w domu spędza czas jedynie pod prysznicem, a potem pada w wyro i nie przejmuje się życiem to możesz się w moich słowach nie odnaleźć. Idę jednak o zakład, że prędzej czy później wrócisz tu pamięcią… życzę Ci jednak wspomnień prześmiewczych i dużo spokoju w Twoich czterech ścianach.

Dodaj komentarz