Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania lub domu?

Kupno mieszkania jest dla wielu Polaków spełnieniem najskrytszych marzeń. Jednak, aby dobrze trafić z wyborem nowego lokum, ważne jest podjęcie kilku przemyślanych wyborów. W poniższym artykule rozważymy owe potencjalne dylematy.

Stare czy nowe?

Wiele osób, chcących kupić nowe mieszkanie, szuka ofert wyłącznie na nowo budowanych osiedlach. Jednak to nie jest zawsze najlepszy wybór. Po pierwsze, nowe osiedla często powstają – dosłownie – pośrodku niczego, od podstaw. Brak odpowiednich dróg dojazdowych, parkingów, sklepów czy innych obiektów użyteczności publicznej może dać się naprawdę mocno we znaki.

Dlatego czasem lepiej poszukać mieszkania na obszarach, które zostały już dostatecznie “ucywilizowane”, nawet jeśli zabudowano je kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Nie dość, że ich lokalizacja jest często o wiele dogodniejsza, to w dodatku lokale w takich rejonach bardzo często są tańsze. Dlatego czasem lepiej zapłacić mniej za kilkunastoletnie mieszkanie na blokowisku, a cieszyć się większą ilość pobocznych udogodnień. Zaoszczędzone pieniądze możemy zresztą przeznaczyć na ewentualne prace remontowe.

Wybór sensownej lokalizacji

Bardzo często zdarza się, że rodzina kupująca nowy dom czy mieszkanie, wyprowadza się na rogatki miast lub jeszcze dalej – na tereny wiejskie. Wszystko w imię ucieczki od miejskiego zgiełku. Jednak dopiero po dokonaniu zakupu zaczyna się stawianie dokładniejszych pytań. Jak dojedziemy do pracy? Czy nasze dzieci będą miały dobry dojazd do szkoły? Ile czasu spędzimy na dojazdach? Ile pieniędzy stracimy na nie?  Wtedy jednak, bardzo często, niestety jest za późno na zmiany.

Nagle okazuje się, że czas spędzony w korkach oraz pieniądze wydane na bilety i benzynę nigdy nam się nie zwrócą. Oczywiście, w żadnym wypadku nie zniechęcamy nikogo do osiedlania się poza miastem. Jednak każda taka decyzja musi być bardzo dokładnie przemyślana. Wyprowadzka nie może bowiem uderzać w nasze dotychczasowe życie, szczególnie, jeśli chodzi o dzieci.

Pamiętajcie – rozwaga przede wszystkim!

Wystarczało opisanie dwóch istotnych aspektów wyboru nowego miejsca do życia, by pokazać, jak bardzo złożone jest to zagadnienie. Dlatego decyzje związane z rozpoczęciem nowego życia powinny być podejmowane po głębokich rozważaniach, które mogą trwać nawet miesiącami.

Pamiętajmy o jednym – mieszkań nigdy nie zabraknie. Warto czasem się wstrzymać z decyzją, by nieudaną przeprowadzką nie pogorszyć tylko swojej niezadowalającej sytuacji mieszkaniowej. Chodzi przecież o to, jak Wasze życie będzie wyglądało przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat!

Dodaj komentarz