Sposoby wykończenia schodów wewnętrznych

Schody są jednym z elementów nie tylko domów jednorodzinnych, ale także dwupoziomowych mieszka. Na ogół w domach jednorodzinnych spotkać można schody żelbetowe. Wymagają one wykończenia. Spodnią stronę na ogół tynkuje się i maluje, ale już ich stopnie obkłada się bardzo różnymi materiałami. Najbardziej popularnym materiałem jest drewna. Ale zastosować także kamień naturalny, płytki ceramiczne i wykładzinę dywanową.

Drewno na schody

Do wykończenia schodów wykorzystuje się lite drewno na ogół pierwszej klasy. Drewno, którym obkłada się schody powinno być odporne na ścieranie i twarde. Z krajowych gatunków najlepiej sprawdza się dąb, jesion i buk. Do wykończenia schodów można wykorzystać również drewno egzotyczne, które na ogół jest bardzo twarde. Wybrany rodzaj okładziny do betonu mocuje się wkrętami lub kołkami. Można zastosować także klej do parkietu. Na koniec obłożone drewnem schody zabezpiecza się lakierem.

Kamień naturalny

Jest materiałem najbardziej trwałym, ale jednocześnie jednym z droższych. Jako okładzinę schodów najczęściej wykorzystuje się odporne na ścierania granity. Ale schody można wykończyć także marmurem lub bazaltem. Sprawdzą się również twarde odmiany skał wapiennych. W tym przypadku należy wykorzystać jednolite płyty mające grubość od 2 do 3 cm.

Koszt wykończenia schodów kamieniem naturalnym zależy nie tylko od jego typu i pochodzenia, ale także od grubości. Różnice w cenie jednego metra dociętych na wymiar płyt mogą być nawet kilkukrotne.

Płytki ceramiczne

Jeszcze do niedawna jako okładzina schodów wewnętrznych w domach jednorodzinnych wykorzystywane były stosunkowo rzadko. Dzisiaj stosuje się je coraz częściej. Zaletą okładziny schodów wykonanej z płytek ceramicznych jest niski koszt i bezproblemowa eksploatacja. Na schody stosuje się płytki gresowe, klinkierowe lub terakotę. W przypadku płytek ceramicznych najbardziej istotne są ich dwa parametry: stopień ścieralności (powinno się wybrać płytki klasy III) oraz wykończenie powierzchni – nie powinna być śliska. Na szczęście dzisiaj nie problemu z zakupieniem płytek o antypoślizgowej powierzchni.

Wykładzina dywanowa

Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, ale niezbyt trwałe. Wykładzina jest łatwa w montażu, przyjemnie też się po niej chodzi. Trudno jednak utrzymać ją w czystości. Wykładzina dywanowa musi być bardzo starannie przymocowana do stopni – nie może się zwijać i przesuwać.

Wykończenie schodów to jedna z prac czekających właścicieli domów jednorodzinnych. Różnorodność materiałów na okładziny schodów sprawia, że każdy może wybrać taką, która idealnie wpisze się w jego gust.

Dodaj komentarz