Typowe błędy przy remoncie mieszkania

Typowe błędy przy remoncie mieszkania

Remont mieszkania jest dość dużym wyzwaniem organizacyjnym. Jest oczywiste, że warto go dobrze zaplanować, bo zwykle na remont wydajemy niemałe pieniądze i chcielibyśmy w efekcie uzyskać piękne mieszkanie. Warto więc wiedzieć zawczasu, jakich błędów unikać aby remont móc uznać za udany.

Za mało czasu

Wiele osób remont rozpoczyna spontanicznie, myśląc sobie, że uda się go wykonać w tak zwanym międzyczasie. Bardzo często jest tak, że ktoś stwierdza na przykład, że jest potrzeba odmalowania całego mieszkania i z pewnością uda się to zrobić przez 5 dni, do najbliższego weekendu. Tymczasem rzeczywistość zawsze pokazuje, że występują nieprzewidziane przeszkody i kłopoty z zakupieniem od ręki materiałów. Warto pamiętać o tym, że remonty mają w zwyczaju niebezpiecznie się rozrastać. Na pewno każdy z nas zna takie historie, że ktoś miał potrzebę jedynie naprawić toaletę a konieczność zdemontowania kilku płytek w efekcie sprawiła, że wyremontowana została cała łazienka. To właśnie w takich sytuacjach z jednego dnia prac robi się ponad miesiąc prac remontowych.

Sztywne trzymanie się początkowej wizji

Mnóstwo osób ma w swojej głowie dokładny obraz tego, jak będzie wyglądać mieszkanie po remoncie. Bardzo często jest to efekt oglądania licznych katalogów i internetowych inspiracji wnętrzarskich. Niestety codzienność nie idzie w parze z naszymi planami. Oczywiście wskazane jest, by remont planować, wszystko wymierzać i wyliczać, jednak trzeba liczyć się z tym, że wielu rzeczy nie uda nam się nabyć czy zamontować idealnie, tak jak planowaliśmy. Dość często jest tak, że zmiana jednego kluczowego elementu na przykład podłogi czy drzwi, których nie ma od ręki, zupełnie psuje nam pierwotną wizję. Nie trzeba wtedy kurczowo trzymać się tego, co było zaplanowane, tylko kolejne elementy dopasować wizualnie i technicznie do tego co już zamontowaliśmy.

Samodzielne wykonywanie prac, które są zbyt trudne

Wielu Polaków ma tę przypadłość, że upiera się przy tym, żeby remontować samodzielnie. Owa zaradność jest uzasadniona wtedy, gdy dana osoba faktycznie posiada umiejętności, sprzęt i wolny czas. Trzeba jednak wykazać się dużym rozsądkiem wtedy, gdy decydujemy czy samodzielnie wykonywać przeróbki różnych instalacji. Prace wykonywane przez amatora mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Taki remont nie dość, że będzie dłuższy i droższy, to może się też okazać zgubny w skutkach. Zdecydowanie nie należy uczyć się we własnym domu, prac na przykład hydraulicznych wtedy, gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym.

Dodaj komentarz