Wjazd na działkę ma znaczenie

Wygodny wjazd na przydomową działkę jest bardzo potrzebny. Wie o tym każdy, kto musi na swoją działkę wjeżdżać wjazdem, który nie do końca mu odpowiada. Jest nieodpowiednio umiejscowiony lub zbyt wąski. Owszem, wjeżdżanie takim wjazdem jest rzecz jasna możliwe, jednak nie jest łatwe. Zawsze też istnieje duże ryzyko co najmniej zarysowania samochodu jak i uszkodzenia bramy lub ogrodzenia. To zaś wiąże się z problemem naprawy i kosztami, które trzeba będzie ponieść. Warto jednak pamiętać, że to miejsce można przebudować. Czasami jednak i taka opcja nie ma sensu. W niektórych sytuacjach lepiej wjazd przesunąć w inny rejon działki. Jak stworzyć wjazd na działkę, z którego będziemy zadowoleni?

Przepisy i użyteczność

Planując wjazd na działkę, nie można rzecz jasna zapominać, by był on zgodny z przepisami prawa budowlanego. Aby był użyteczny, powinien być też odpowiednio szeroki. Oczywiście nie ma sensu tworzyć wjazdu o kilkunastu metrach szerokości, jeśli na teren posesji będą wjeżdżać przede wszystkim samochody osobowe. Nawet jednak jak tak jest, nie można zapominać, że może pojawić się konieczność wjechania samochodem typu bus, ciągnikiem rolniczym czy niewielką ciężarówką. W sytuacjach zagrożenia zdrowia czy też mienia, może pojawić się także konieczność wjazdu karetki pogotowia czy też samochodu straży pożarnej. Trzeba więc powiedzieć wprost. Wjazd powinien mieć co najmniej cztery metry szerokości. Tylko tak szeroki wjazd zapewni komfort wjeżdżania lub wyjeżdżania dowolnym samochodem. Oczywiście w przypadku samochodów ciężarowych czy też ciągników i taka szerokość wjazdu może powodować problemy z przejazdem, sprawny kierowca jednak bez wątpienia sobie w takim miejscu poradzi.

Planując stworzenie wjazdu na działkę, trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Rozsądnie jest wybrać na miejsce wjazdu ten rejon działki, z którego na drogę publiczną będzie wyjeżdżać się bez problemów. Miejsce, gdzie jest utrudniona widoczność i nie ma możliwości bezpiecznego wyjazdu na drogę publiczną, jest więc bez wątpienia nieodpowiednim miejscem na wjazd.

Wyjazd na drogę publiczną

Wjazd na działkę z reguły pod kątem prostym krzyżuje się z drogą publiczną. Jeśli na działkę mają wjeżdżać pojazdy ciężarowe czy inne duże pojazdy, nie można zapominać, że odpowiednia szerokość wjazdu jest konieczna, by pojazdy wjeżdżające lub wyjeżdżające, swobodnie mogły się poruszać. Bez ryzyka zahaczenia o słupki bramy, ale i bez konieczności niebezpiecznego wyjeżdżania na przeciwny pas ruchu pojazdów. Oczywiście nie w każdej sytuacji taki wjazd udaje się zaprojektować. Istnieje jednak wyjście i z tej sytuacji. Jeśli wjazd nie może być zbyt dużej szerokości, bardzo dobrym pomysłem jest przesunięcie bramy nieco w głąb działki. Ogrodzenie przy bramie – przynajmniej w części – powinno być poprowadzone skośnie do drogi. Dzięki temu pojazdy swobodnie będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać, mając o wiele więcej miejsca na swobodne manewry. Przesunięcie bramy wjazdowej nieco w głąb działki jest też polecane z innego powodu – można za bramą zaparkować samochód. Nie ma ryzyka, że będzie on stał w miejscu, gdzie jest zakaz postoju czy też blokował ruch pieszych czy też rowerzystów. Znakomicie ułatwi to codzienne życie. Na teren nieruchomości wjeżdża się wielokrotnie w ciągu dnia. Konieczność otwierania i zamykania za każdym razem bramy zajmuje nieco czasu i sprawia kłopot. Umiejscowienie bramy wjazdowej w głębi wjazdu to udogodnienie, dzięki któremu zawsze będzie można zaparkować pojazd przed bramą i – na przykład – wejść na chwilę do domu, później zaś odjechać.

Utwardzenie wjazdu jest bardzo ważne

Tworząc wjazd na działkę, warto przyjrzeć się podłożu i zastanowić, czy jest wystarczająco utwardzone, by swobodnie mogły w tym miejscu jeździć samochody. Podłoże piaszczyste lub nie utwardzone może sprawdzać się w ciepłe dni. Podczas opadów deszczu czy przy wiosennych roztopach ziemia może stawać się wilgotna i miękka, a ryzyko zakopania się samochodem bardzo realne. Zawsze też po takich deszczowych dniach mogą we wjeździe pozostać koleiny. Konieczne będzie równanie terenu, co nie jest ani łatwe ani szybkie.

Najlepsze wyjście to wyłożenie wjazdu kostką. Można także użyć ażurowych bloczków betonowych, a w nich zasiać trawę. Gdy już urośnie i się ukorzeni, dodatkowo wzmocni i zwiąże podłoże. Taki wjazd może przez wiele lat spełniać swoje zadanie i wyglądać doskonale.

Brama powinna być ładna

Budując wjazd na działkę, nie można zapominać, że jest to miejsce widoczne z zewnątrz i świadczące o właścicielu nieruchomości. Dobrze więc jest wykonać bardzo ładny wjazd, z ciekawą bramą i ozdobnym ogrodzeniem, dzięki czemu cała nieruchomość zyska lepszy wygląd. Stara brama, odrapane słupki i kiepskiej jakości ogrodzenie bowiem może sprawdzą się w praktyce, z pewnością jednak będą elementem oszpecającym.

Dodaj komentarz