Jak odpowietrzyć grzejnik

grzejniki pokojowe

Grzejniki w Twoim domu nagle zrobiły się zimne i mimo ustawienia maksymalnej mocy nadal nie chcą grzać? Powodem może być ich zapowietrzenie, z którym w łatwy sposób możesz uporać się samodzielnie. Należy jednak zająć się tym zaraz po tym, jak wykryjesz problem, ponieważ zapowietrzenie może prowadzić do korozji różnych elementów grzejnika. Jak odpowietrzyć grzejniki pokojowe i jaka jest przyczyna tego problemu? Odpowiadamy.

Powody zapowietrzenia grzejnika

Zapowietrzenie grzejnika jest problemem dość popularnym i należy wiedzieć jak sobie z tym radzić i przede wszystkim jak temu zapobiegać. Najczęstszą przyczyną tego, że nasze grzejniki nie chcą grzać, jest to, że układ centralnego ogrzewania został napełniony w nieprawidłowy sposób. Woda, którą napełniona jest instalacja, ma niewielkie pęcherzyki powietrza, które mogą powodować nieprawidłowości w działaniu grzejników.

Grzejniki pokojowe mogą także zapowietrzyć się przez to, że któryś z elementów instalacji jest nieszczelny. Winy należy szukać w elementach, które są wykonane z tworzyw sztucznych, które znajdują się w układzie. Powietrze, które się przez nie przedostaje, powoduje problemy z samym grzejnikiem i w konsekwencji może się on zapowietrzyć.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?

Przed przystąpieniem do odpowietrzania grzejnika aluminiowego sprawdź zawór termostatyczny i ustaw go w pozycji zamkniętej. Następnie pod zaworem ustaw miskę, do której będzie spływać woda. Powoli zacznij odkręcać zawór odpowietrzający specjalnym kluczem lub śrubokrętem. Odczekaj chwilę, aż powietrze wydostanie się z grzejnika i zacznie z niego wyciekać woda. Dokładnie zakręć zawór i ustaw termostat w poprzedniej pozycji.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Odpowietrzanie tego typu grzejnika jest trudniejsze niż w przypadku kaloryferów z ręcznym lub automatycznym odpowietrzaczem. Należy to robić ostrożnie lub zlecić to profesjonaliście. Jeśli chcesz samodzielnie odpowietrzyć grzejnik żeliwny, zaopatrz się w miskę oraz dwa płaskie klucze. Zamknij zawór termostatyczny i poluzuj śrubunek o nie cały obrót. W momencie, gdy usłyszysz wydobywające się z wnętrza powietrze oraz zobaczysz wodę, to przerwij odkręcanie. Gdy ze szczeliny będzie wylatywać sama woda, dokręć śrubunek z powrotem.

Odpowietrzanie grzejnika – ważne zasady

Grzejniki odpowietrzaj tylko wtedy gdy są zimne. Zanim do tego przystąpisz, należy także sprawdzić jakie ciśnienie jest w całej instalacji CO. Po odpowietrzaniu wytrzyj odpowietrznik i sprawdź, czy nie przecieka. Jeśli tak dokręć go jeszcze raz.

Dodaj komentarz