Domek od developera – czy to dobry pomysł?

Polskie budownictwo od lat rozwija się dość prężnie, dlatego różnorodność na rynku pod względem nieruchomości mieszkalnych jest dość duża. Warto podjąć próbę charakteryzacji domów jednorodzinnych, ponieważ przy tego rodzaju budynkach sprawa jest dość skomplikowana. Każdy budynek mieszkalny o charakterze domu rządzi się swoimi prawami, dlatego trudno jednoznacznie ocenić specyfikę powyższych nieruchomości. Warto jednak próbować, ponieważ każda osoba poszukująca domu jednorodzinnego lub planująca jego budowę powinna orientować się w mniejszym lub większym stopniu w tym, co dzieje się w kontekście wybranych budynków na rynku nieruchomości. Ten ostatni bywa zmienny, dlatego ceny działek czy domów nie będą cały czas takie same. W przypadku kupna jakiegokolwiek obiektu mieszkalnego liczy się oczywiście lokalizacja, która na przestrzeni lat pod względem atrakcyjności potrafiła być skrajnie różna. Jakie zatem tendencje towarzyszą obecnie osobom poszukującym domu jednorodzinnego? Co opłaca się bardziej – budowa domu czy jego kupno, na przykład od firmy deweloperskiej?

Domy jednorodzinne od firm deweloperskich

W przypadku chęci posiadania domu wyjścia są dzisiaj dwa. Można zatem postawić sobie dom od zera zatrudniając do tego wybraną firmę budowlaną lub też alternatywnie zdecydować się na usługi oferowane przez firmę deweloperską. Jak w skrócie działają inwestorzy budowlani? Sprawa jest dość nieskomplikowana. Przede wszystkim firma deweloperska bada rynek nieruchomości, by dowiedzieć się, jakie są główne oczekiwania potencjalnych klientów względem poszukiwania lokalu mieszkalnego. Następnym etapem jest oczywiście wybór miejsca będącego sercem projektu. Sama lokalizacja jest bardzo istotna, dlatego zarówno deweloperzy jak i osoby prywatne zwracają na ten aspekt dużą uwagę. W przypadku domów jednorodzinnych inwestorów nie interesują pojedyncze projekty, ponieważ takie inwestycje byłyby zupełnie bezcelowe. To właśnie dlatego w branży mówi się o tak zwanych osiedlach deweloperskich, które często składają się właśnie z pojedynczych domów jednorodzinnych lub z tak zwanych bliźniaków, w których obok siebie mogą mieszkać dwie różne rodziny.

Budowa domu jednorodzinnego przez właścicieli prywatnych

Budowa domu jednorodzinnego może być bardzo kosztowna, dlatego wiele osób próbuje na niej oszczędzać. W rzeczywistości takie postępowanie w dużej mierze się nie opłaca, ponieważ słabsze materiały zużywają się po krótkim czasie, dlatego wiele rodzin przeprowadza generalne remonty związane z budownictwem czy instalacjami już kilka miesięcy po zakończonej budowie domu. Zaletą budowania domu krok po kroku jest całkowita ingerencja w jego kształt, metraż czy układ pomieszczeń. Tego rodzaju decyzje w przypadku nieruchomości deweloperskich podejmują oczywiście inwestorzy, a nowi właściciele kupując dom w stanie surowym mogą wprowadzać zaledwie niewielkie zmiany, jeśli nie chcą narazić się na dodatkowe koszty.

Specyfika ogrodu domowego

Większość domów jednorodzinnych posiada ogród, dlatego warto wiedzieć jak dobrze zaopiekować się taką przestrzenią. W zależności od upodobań dookoła domu można na przykład zasadzić ozdobne krzaczki lub kwiaty i drzewa. Innym rozwiązaniem, jeśli mamy dryg do ogrodnictwa, jest zasadzenie warzyw i owoców, które odpowiednio pielęgnowane mogą co roku przynosić domownikom smaczne produkty. Trzeba pamiętać, że opiekowanie się ogrodem wymaga pewnego zaangażowania, jednak podjęte wyzwania są warte zachodu chociażby ze względów estetycznych. Przystrzyżona trawa wygląda przecież o wiele lepiej, niż wylany dookoła nieruchomości cement czy beton.

Atrakcyjna lokalizacja obiektów mieszkalnych

Lokalizacja domu jednorodzinnego jest bardzo ważna, ponieważ w dużej mierze może podnieść nie tylko standard życia, ale również jego bezpieczeństwo. Obecnie najpopularniejsze działki wybierane pod budowę osiedla czy też domu (zarówno przez firmy deweloperskie, jak i przez prywatne osoby) znajdują się poza centrum miast. Przede wszystkim ze względu na wspomniane bezpieczeństwo. Oddalenie od głównych dróg, spokój i beztroska to z pewnością cechy, którymi charakteryzuje się każdy podmiejski dom jednorodzinny. Jeżeli chodzi o przykładowe domy Poznań i okolice sprawdzają się w tym względzie całkiem dobrze.

Jak zatem trafnie scharakteryzować dom jednorodzinny w dwudziestym pierwszym wieku? Z pewnością nowo powstające budynki wyglądają zupełnie inaczej niż te, których budowę zakończono jeszcze kilkanaście lat temu. Zmienił się także standard mieszkań, co można zauważyć chociażby na przykładzie nieruchomości deweloperskich, które stale zabiegają o potencjalnych klientów pod każdym względem. Powszechnie uważa się nawet, że nieruchomości deweloperskie są w cenie bardziej niż własna budowa domu jednorodzinnego, ponieważ podczas prywatnej budowy często oszczędza się na materiałach budowlanych czy instalacjach. Deweloper stara się z kolei wykorzystywać takie materiały, które sprawdzą się w przyszłym domu przez wiele następnych lat. Często mowa nawet o dekadach. Stąd żywe zainteresowanie kupowaniem domu, aniżeli ich budowaniem. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście lokalizacja domu. W zależności od aktualnych upodobań pojęcie atrakcyjnej lokalizacji się zmienia. Jednym razem dom blisko centrum sprawdzi się bez zarzutu, innym razem tendencje będą zgoła zupełnie odwrotne, a klienci nastawiać się będą na osiedla podmiejskie domków jednorodzinnych. Warto pamiętać, że to właśnie na podstawie ogólnych nastrojów firmy deweloperskie decydują, czy w jakąś nieruchomość warto inwestować, czy może lepiej będzie poczekać jakiś czas w ukryciu.

Dodaj komentarz