Zakup zbyt dużej działki pod budowę domu. Czy to ma sens?

Zakup zbyt dużej działki pod budowę domu. Czy to ma sens?

Planując budowę domu, z reguły zaczynamy od poszukiwań miejsca, na którym mógłby on stanąć. Wiele osób koncentruje się na działkach o powierzchni około 600 – 1000 m2 i tylko takimi się interesuje, z góry omijając działki znacznie większe. Duże, a niekiedy bardzo duże działki często dostępne są na wsiach. Nierzadko są to nie tyle działki, co miejsca z zabudowaniami gospodarczymi czy starym domem. Zakup takiej działki wydaje się działaniem nielogicznym. Nic bardziej błędnego. Taka działka może być dobrym wyborem i sposobem na zysk.

Działka z zabudowaniami do rozbiórki

Zakup działki z zabudowaniami, które trzeba rozebrać, kojarzy się z zakupem czegoś, co wymagać będzie bardzo dużych wydatków. Nie jest tak. Jeśli na działce posadowiony jest dom, ma on podłączone media, nie będzie więc konieczności ponoszenia bardzo wysokich rachunków za podłączenie prądu czy gazu. Jeśli zaś chodzi o same budynki do rozbiórki, można je rozebrać, płacąc za to bardzo niewiele, a nierzadko dzięki rozbiórce dodatkowo zyskując.

Stare cegły i nie tylko

Stare budynki często budowane są z poniemieckich cegieł, które uznawane są jako jedne z najlepszych i poszukiwane. Ich wyciągnięcie z murów starego budynku nie jest trudne. Budynki przed laty nie były budowane na zaprawie cementowej, tylko wapiennej. Po wielu latach cegły z murów można wyciągać praktycznie ręcznie. Po oczyszczeniu, które jest równe łatwe, można je sprzedać lub wykorzystać do budowy swojego domu. Z rozbiórki budynku można pozyskać także inne materiały do odsprzedaży, choćby drewno z więźby dachowej – na przykład – do palenia czy elementy metalowe do zezłomowania.

Dużą działkę można podzielić

Duża działka nie musi być nam potrzebna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w zależności od tego jak duża jest to działka, zrobić z niej dwie, niekiedy nawet więcej i niepotrzebne sprzedać. Zysk ze sprzedaży, z powodzeniem można przeznaczyć na wydatki związane z budową domu. Podział będzie wymagał opłacenia usług geodezyjnych, jednak nie są to bardzo duże koszty.

Podsumowując

Szukając działki pod budowę domu, nie warto koncentrować się wyłącznie na niewielkich i idealnych działkach. Są nierzadko bardzo drogie. Zakup działki z zabudowaniami do rozbiórki, zadrzewieniami czy elementami do rekultywacji, może być znacznie lepszym pomysłem. Wydatek na to, by działkę doprowadzić do idealnego stanu nie musi być duży, tym bardziej, że dzięki rozbiórkom budynków i sprzedaży działek powstałych po podziale zakupionej, część pieniędzy można odzyskać. W wielu sytuacjach zakup takiej działki to wydatek, który przełoży się na zysk. Na pieniądze, dzięki którym będzie można sfinansować choć część budowy swojego domu.

Dodaj komentarz